Highest rated films

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • James Acaster: Repertoire

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Game Night

    ★★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • Chris Rock: Tamborine

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★★

  • Batman Returns

    ★★★★★

  • Bodied

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Bad Boys

    ★★★★½

  • Grosse Pointe Blank

    ★★★★½

  • Blade of the Immortal

    ★★★★½

  • Maniac Cop

    ★★★★½

  • Marc Maron: Too Real

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • It

    ★★★★

  • Split

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 93 Films watched
  • 7.8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

The Lego Batman Movie

Jan 6

Most Watched

Thor: Ragnarok

twice

James Acaster: Repertoire

twice

Last Film

Jumanji: Welcome to the Jungle

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
45 films
Action
36 films
Adventure
23 films
Thriller
22 films
Drama
21 films
Horror
18 films
Sci Fi
15 films
Crime
15 films
Fantasy
13 films
Mystery
8 films
USA
80 films
UK
15 films
Canada
6 films
Italy
5 films
Japan
3 films
France
3 films
Australia
2 films
China
2 films
Spain
2 films
Mexico
1 film
English
87 films
Spanish
7 films
Italian
7 films
French
4 films
Japanese
4 films
German
3 films
Thai
2 films
Xhosa
2 films
Russian
1 film
Swahili
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 47

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Daniel’s most liked review

Star Wars: The Last Jedi

★★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

The more I've thought about it, the more I've realized this is a truly exceptional film, which is not something I thought I'd ever have to say about a Star Wars (or Marvel, for that matter) movie again.

Many of my reservations were smoothed over this time, much to my…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

James Acaster: Repertoire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Gallows
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

¡Mátalo!
Average weighted rating:

3.3

Films Daniel watched in 2018

  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Wreck-It Ralph
  • Incredibles 2
  • Ocean's Eight
  • Natural Born Killers
  • Batman Returns
  • Russell Brand: Re:Birth
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • The Christmas Chronicles
  • Gremlins
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Die Hard
  • Bad Times at the El Royale
  • Blockers
  • Ellen DeGeneres: Relatable
  • Batman Ninja
  • The Predator
  • Tomorrowland
  • Blade of the Immortal
  • Sorry to Bother You
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Bodied
  • The Beyond
  • The Dark Tower
  • House of 1000 Corpses
  • Pacific Rim: Uprising
  • Brotherhood of the Wolf
  • Halloween
  • The Greatest Showman
  • Solo: A Star Wars Story
  • Bad Boys II
  • Bad Boys
  • The Dark Knight Rises
  • Steve Jobs
  • Life of the Party
  • Proud Mary
  • Black Panther
  • Deadpool 2
  • Marc Maron: Too Real
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Tomb Raider
  • Mission: Impossible II
  • Thor: Ragnarok
  • ¡Mátalo!
  • The Death of Stalin
  • Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life
  • The Jerk
  • Game Night
  • Grosse Pointe Blank
  • American Psycho
  • The Conversation
  • A Futile and Stupid Gesture
  • Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon
  • Avengers: Infinity War
  • Muppet Guys Talking: Secrets Behind the Show the Whole World Watched
  • Mayhem
  • Saturn 3
  • The Gallows
  • Happy Death Day
  • Deep Red
  • Sorcerer
  • Pitch Perfect 3
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Logan Lucky
  • Split
  • James Acaster: Repertoire
  • James Acaster: Repertoire
  • City of the Living Dead
  • Lady Bird
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Maniac Cop
  • The Church
  • Black Caesar
  • Ricky Gervais: Humanity
  • It
  • Thor: Ragnarok
  • The Big Sick
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Chris Rock: Tamborine
  • Bill Burr: Walk Your Way Out
  • Call Me Lucky
  • Justice League
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Topaz
  • Skin Trade
  • Coffy
  • The Man with the Iron Fists 2
  • Charlie's Angels: Full Throttle
  • Blade Runner 2049
  • The Final Girls
  • Dave Chappelle: Equanimity
  • Dave Chappelle: The Bird Revelation
  • The Lego Batman Movie

World map

Highly rated films Daniel is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Roma
  • Capernaum
  • Blindspotting

Highly rated with Daniel’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • Night of the Living Dead
  • Halloween
  • Phantom Thread
  • Blade Runner 2049
  • The Incredibles
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Call Me by Your Name
  • Paddington 2
  • First Reformed
  • Roma
  • Coco
  • Lady Bird
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Florida Project
  • Leave No Trace
  • The Favourite
  • The Rider
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Dunkirk
  • First Man
  • Burning
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Thor: Ragnarok
  • The Night Comes for Us
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • BlacKkKlansman
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Shape of Water
  • Mandy
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Good Time
  • The Death of Stalin
  • Isle of Dogs
  • A Star Is Born
  • Black Panther
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Eighth Grade
  • Incredibles 2
  • You Were Never Really Here
  • Sorry to Bother You
  • Hereditary
  • Support the Girls
  • Wind River
  • Thoroughbreds
  • Annihilation
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • Mission: Impossible
  • A Quiet Place
  • The Other Side of the Wind
  • Three Identical Strangers
  • The House That Jack Built
  • Searching
  • Avengers: Infinity War
  • Widows
  • It
  • Game Night
  • Upgrade
  • Suspiria

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more