Highest rated films

  • Patton Oswalt: Annihilation

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★

  • Kingsman: The Golden Circle

    ★★★★

  • Atomic Blonde

    ★★★★

  • Alien: Covenant

    ★★★★

  • Gerald's Game

    ★★★★

  • Run Lola Run

    ★★★★★

  • Swiss Army Man

    ★★★★½

  • Pacific Rim

    ★★★★½

  • They Live

    ★★★★½

  • Free Fire

    ★★★★½

  • Serenity

    ★★★★½

  • Hidden Figures

    ★★★★

  • Moon

    ★★★★

  • Don't Breathe

    ★★★★

  • Tomorrow Never Dies

    ★★★★

  • The Lure

    ★★★★

  • Point Blank

    ★★★★

  • Garfunkel and Oates: Trying to be Special

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★½

  • The Raven

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 59 Films watched
  • 4.9 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Tomorrow Never Dies

Jan 1

Most Watched

Free Fire

twice

Last Film

Atomic Blonde

Dec 31

Genres, countries & languages

Action
27 films
Comedy
21 films
Adventure
15 films
Thriller
13 films
Sci Fi
12 films
Horror
11 films
Fantasy
11 films
Crime
10 films
Drama
10 films
Mystery
6 films
USA
49 films
UK
13 films
Canada
5 films
Germany
4 films
China
4 films
Australia
3 films
France
3 films
Hungary
3 films
New Zealand
2 films
India
1 film
English
57 films
German
11 films
Chinese
4 films
Spanish
4 films
French
3 films
Swedish
2 films
Russian
2 films
Italian
2 films
Portuguese
2 films
Vietnamese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 54

Watchlist

Stars

Crew & studios

Daniel’s most liked review

They Live

★★★★½

What to say about about a movie that is rather on-the-nose about the abuses of capitalism, but also seems quaint about the ways in which marketing and imagery can (ahem, will) be abused in that fight? How about that it is interestingly prescient about the plight of the blue-collar man…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Yoga Hosers
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Netflix Live
Average weighted rating:

3.7

Films Daniel watched in 2017

  • Atomic Blonde
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Run Lola Run
  • Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show
  • The Little Hours
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Free Fire
  • Kingsman: The Golden Circle
  • The Mermaid
  • What We Do in the Shadows
  • Brawl in Cell Block 99
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Spider-Man: Homecoming
  • Circus Kane
  • Doctor Strange
  • Gerald's Game
  • The Raven
  • The Lure
  • Patton Oswalt: Annihilation
  • Kong: Skull Island
  • Serenity
  • Baby Driver
  • Free Fire
  • Point Blank
  • The Foreigner
  • Wonder Woman
  • Torque
  • The Lost City of Z
  • Hidden Figures
  • Maniac
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Dunkirk
  • Alien: Covenant
  • WolfCop
  • Snatched
  • The Adventures of Ford Fairlane
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • Chris D'Elia: Man on Fire
  • The Pirates of Penzance
  • John Wick: Chapter 2
  • Logan
  • Bridget Jones's Baby
  • Underworld: Blood Wars
  • X-Men: Apocalypse
  • The Shawshank Redemption
  • Dave Chappelle: The Age of Spin
  • Netflix Live
  • Get Out
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Yoga Hosers
  • Garfunkel and Oates: Trying to be Special
  • Pacific Rim
  • Swiss Army Man
  • Moon
  • They Live
  • Don't Breathe
  • Whiplash
  • The Lego Movie
  • Tomorrow Never Dies

World map

Highly rated films Daniel is yet to see

  • Falsettos
  • Coco
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project
  • Call Me by Your Name
  • Phantom Thread

Highly rated with Daniel’s friends Patron

  • Blade Runner
  • Paterson
  • Manchester by the Sea
  • The Florida Project
  • 20th Century Women
  • La La Land
  • Moonlight
  • Arrival
  • Call Me by Your Name
  • Lady Bird
  • Dunkirk
  • Logan
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Blade Runner 2049
  • Silence
  • John Wick
  • Get Out
  • Personal Shopper
  • Coco
  • The Handmaiden
  • Train to Busan
  • Baby Driver
  • Brawl in Cell Block 99
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Edge of Seventeen
  • Elle
  • The Lost City of Z
  • War for the Planet of the Apes
  • Nocturnal Animals
  • Hacksaw Ridge
  • John Wick: Chapter 2
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Wind River
  • Good Time
  • Okja
  • The Big Sick
  • Thor: Ragnarok
  • Logan Lucky
  • A Ghost Story
  • mother!
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Wonder Woman
  • Spider-Man: Homecoming
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Fences
  • Moana
  • The Disaster Artist
  • It
  • Lion
  • The Lego Batman Movie
  • Hidden Figures
  • The Beguiled
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • The Shape of Water
  • Raw
  • It Comes at Night
  • Colossal
  • T2 Trainspotting
  • The Killing of a Sacred Deer

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more