Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Spy

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★½

  • Chappie

    ★★★

  • Vacation

    ★★★

  • Deathgasm

    ★★★

  • Run All Night

    ★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★★

  • The Crow

    ★★★★★

  • Go

    ★★★★★

  • Tank Girl

    ★★★★★

  • Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★½

  • Mission: Impossible

    ★★★★½

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • Pacific Rim

    ★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • Her

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 70 Films watched
  • 5.8 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Commando

Jan 26

Most Watched

Mad Max: Fury Road

3 times

Last Film

John Wick

Dec 31

Genres, countries & languages

Action
34 films
Comedy
30 films
Thriller
24 films
Adventure
21 films
Sci Fi
20 films
Crime
15 films
Fantasy
11 films
Horror
11 films
Drama
9 films
Romance
5 films
USA
62 films
UK
11 films
Australia
5 films
Canada
3 films
Germany
2 films
France
2 films
Mexico
1 film
Romania
1 film
English
69 films
French
7 films
German
6 films
Spanish
4 films
Russian
3 films
Italian
3 films
Swedish
2 films
Norwegian
1 film
Polish
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 16

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Daniel’s most liked review

Avengers: Age of Ultron

★★

Rare, that one can see a director's interest wax and wane in a project while the film is going on, but who can blame Whedon for losing interest while the mythology is getting so deep and sticky. If you thought Lord of the Rings had a lot of ridiculous backstory,…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Hot Tub Time Machine 2
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Dave Foley: Relatively Well
Average weighted rating:

3.1

Films Daniel watched in 2015

  • John Wick
  • Charade
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Chappie
  • Dumb and Dumber To
  • A Very Harold & Kumar Christmas
  • Mad Max: Fury Road
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Into the Woods
  • Terminator Genisys
  • San Andreas
  • Vacation
  • Deathgasm
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Trainwreck
  • Willow Creek
  • 22 Jump Street
  • 21 Jump Street
  • Let Us Prey
  • Into the Grizzly Maze
  • Pitch Perfect 2
  • Spy
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Stripes
  • The Big Lebowski
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”
  • Run All Night
  • Get Hard
  • Jupiter Ascending
  • Shutter
  • Mission: Impossible
  • The Last Stand
  • Top Five
  • Police Academy
  • A Nightmare on Elm Street
  • Machete Kills
  • Fight Club
  • Up in the Air
  • Tank Girl
  • Clerks
  • Go
  • Underworld
  • Life of Brian
  • Desperado
  • There's Something About Mary
  • Pulp Fiction
  • The Fifth Element
  • The Crow
  • Mad Max: Fury Road
  • X-Men: Days of Future Past
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Mad Max 2
  • Mad Max: Fury Road
  • Kingsman: The Secret Service
  • 28 Days Later
  • Avengers: Age of Ultron
  • Captain America: The First Avenger
  • Tusk
  • The Silence of the Lambs
  • Hot Tub Time Machine 2
  • Sinister
  • Her
  • The Zero Theorem
  • Airplane!
  • Pacific Rim
  • Dave Foley: Relatively Well
  • Bean
  • Commando

World map

Highly rated films Daniel is yet to see

  • The Second Mother
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Room
  • Mustang
  • Spotlight
  • Carol

Highly rated with Daniel’s friends Patron

  • The Empire Strikes Back
  • Mad Max: Fury Road
  • Star Wars
  • Whiplash
  • Carol
  • Nightcrawler
  • Inside Out
  • Mistress America
  • Sicario
  • The Hateful Eight
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Creed
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Martian
  • Bridge of Spies
  • What We Do in the Shadows
  • Inherent Vice
  • Brooklyn
  • Ex Machina
  • Selma
  • Steve Jobs
  • It Follows
  • Slow West
  • John Wick
  • Paddington
  • Spotlight
  • Tangerine
  • Return of the Jedi
  • A Most Violent Year
  • Foxcatcher
  • Magic Mike XXL
  • The Guest
  • While We're Young
  • Love & Mercy
  • Crimson Peak
  • Spy
  • The End of the Tour
  • Ant-Man
  • The Gift
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Kingsman: The Secret Service
  • Spectre
  • Avengers: Age of Ultron
  • Tomorrowland
  • Trainwreck
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Blackhat
  • Furious 7
  • American Sniper
  • Jurassic World
  • Jupiter Ascending
  • Terminator Genisys

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more