Highest rated films

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Veronica Mars

    ★★★★

  • Nick Offerman: American Ham

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★½

  • 3 Days to Kill

    ★★★½

  • Gravity

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • The Heat

    ★★★★

  • Pitch Black

    ★★★★

  • Muscle Shoals

    ★★★★

  • Iron Man 3

    ★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★½

  • Heathers

    ★★★½

  • We're the Millers

    ★★★½

  • Drinking Buddies

    ★★★½

  • Argo

    ★★★

  • Oculus

    ★★★

  • The Lone Ranger

    ★★★

  • Blackfish

    ★★★

  • The Family

    ★★★

  • The Three Musketeers

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 35 Films watched
  • 2.9 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Kevin Hart: Let Me Explain

Jan 26

Last Film

Nick Offerman: American Ham

Dec 27

Genres, countries & languages

Comedy
16 films
Action
13 films
Crime
9 films
Drama
8 films
Thriller
7 films
Adventure
7 films
Sci Fi
6 films
Documentary
6 films
Romance
3 films
Fantasy
3 films
USA
34 films
France
3 films
UK
3 films
Australia
1 film
Germany
1 film
English
35 films
Spanish
2 films
Bulgarian
1 film
Japanese
1 film
Italian
1 film
French
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 3

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Daniel’s most liked review

Edge of Tomorrow

★★★½

Not just Groundhog Day with action, and not really the video-game movie that it could have been. Instead it treats the viewer with respect, and assumes she or he can keep up.

The details are great, as expected with either Cruise or Liman films. I loved how, for example, Cruise's…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Blackfish
Average weighted rating:

3.9

Lowest Average

Tammy
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Brian Posehn: The Fartist
Average weighted rating:

3.1

Films Daniel watched in 2014

  • Nick Offerman: American Ham
  • Guardians of the Galaxy
  • The Three Musketeers
  • Gravity
  • Kick-Ass 2
  • Edge of Tomorrow
  • G.I. Joe: Retaliation
  • Iron Man 3
  • Oculus
  • Heathers
  • Silver Linings Playbook
  • Particle Fever
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Identity Thief
  • 47 Ronin
  • 3 Days to Kill
  • Ted
  • Pitch Black
  • Horrible Bosses
  • Tammy
  • The Lone Ranger
  • The Family
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Drinking Buddies
  • Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay
  • Muscle Shoals
  • Veronica Mars
  • Groundhog Day
  • Argo
  • The Heat
  • Blackfish
  • We're the Millers
  • Brian Posehn: The Fartist
  • Doug Stanhope: Beer Hall Putsch
  • Kevin Hart: Let Me Explain

World map

Highly rated films Daniel is yet to see

  • Mommy
  • The Grand Budapest Hotel
  • Winter Sleep
  • Interstellar
  • Song of the Sea
  • Wild Tales
  • Pride
  • Güeros

Highly rated with Daniel’s friends Patron

  • Under the Skin
  • Boyhood
  • Her
  • The Grand Budapest Hotel
  • Only Lovers Left Alive
  • The Wolf of Wall Street
  • Whiplash
  • Gone Girl
  • The Babadook
  • Interstellar
  • Snowpiercer
  • Edge of Tomorrow
  • The Lego Movie
  • Guardians of the Galaxy
  • Nightcrawler
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Lucy
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Blue Ruin
  • Dallas Buyers Club
  • 22 Jump Street
  • Chef
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Raid 2
  • Locke
  • The One I Love
  • Noah
  • Godzilla
  • Non-Stop
  • Neighbors
  • American Hustle
  • RoboCop
  • The Amazing Spider-Man 2

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more