Highest rated films

  • Hansel & Gretel: Witch Hunters

    ★★★½

  • The Incredible Burt Wonderstone

    ★★★½

  • World War Z

    ★★★

  • Doctor Who: The Day of the Doctor

    ★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★★

  • Death Proof

    ★★★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★★★

  • RoboCop

    ★★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★★

  • Seven Psychopaths

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Skyfall

    ★★★★½

  • Repo Man

    ★★★★½

  • The Magnificent Seven

    ★★★★½

  • The Frighteners

    ★★★★½

  • Hatchet

    ★★★★½

  • Detention

    ★★★★½

  • Fast Five

    ★★★★

  • Beverly Hills Cop

    ★★★★

  • Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 43 Films watched
  • 3.6 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Hope Springs

Jan 1

Most Watched

Les Misérables

twice

Last Film

Hot Rod

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
22 films
Action
15 films
Horror
10 films
Sci Fi
9 films
Drama
8 films
Fantasy
6 films
Adventure
5 films
Romance
5 films
Thriller
5 films
Crime
5 films
USA
40 films
UK
9 films
Japan
2 films
Canada
2 films
New Zealand
2 films
Germany
2 films
Taiwan
1 film
Hong Kong
1 film
English
42 films
Spanish
4 films
Japanese
3 films
French
3 films
Korean
1 film
Portuguese
1 film
Russian
1 film
Tamil
1 film
Chinese
1 film
Vietnamese
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 5

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Daniel’s most liked review

The Magnificent Seven

★★★★½

I don't know when I might have seen this (pre-age-6 at the latest), or even if I saw all of it at that time, but watching now, it's interesting just how incredibly bad-ass Yul Brynner was. That he dominates the screen in spite of the presence of Steve McQueen, Charles…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Patrice O'Neal: Elephant in the Room
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Nature Calls
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Scott Pilgrim vs. the World
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Nature Calls
Average weighted rating:

2.1

Films Daniel watched in 2013

  • Hot Rod
  • Man of Steel
  • The Incredible Burt Wonderstone
  • Tim and Eric's Billion Dollar Movie
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • The ABCs of Death
  • The Frighteners
  • The Little Mermaid
  • World War Z
  • Death Proof
  • Star Trek Into Darkness
  • Incident On and Off a Mountain Road
  • Detention
  • Hell Baby
  • Kick-Ass
  • Beverly Hills Cop
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • Beetlejuice
  • Hansel & Gretel: Witch Hunters
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • RoboCop
  • Repo Man
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Hatchet
  • Les Misérables
  • Pitch Perfect
  • Life of Pi
  • Les Misérables
  • Child's Play
  • Daniel Tosh: Completely Serious
  • Safety Not Guaranteed
  • Phantasm
  • Norm MacDonald: Me Doing Standup
  • Patrice O'Neal: Elephant in the Room
  • Take Me Home Tonight
  • Nature Calls
  • Seven Psychopaths
  • The Magnificent Seven
  • Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance
  • The Man with the Iron Fists
  • Skyfall
  • Fast Five
  • Hope Springs

World map

Highly rated films Daniel is yet to see

  • Hope
  • Prisoners
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Bo Burnham: What.
  • Short Term 12
  • Before Midnight
  • 12 Years a Slave
  • The Wolf of Wall Street

Highly rated with Daniel’s friends Patron

  • The Wolf of Wall Street
  • Before Midnight
  • Frances Ha
  • Upstream Color
  • Django Unchained
  • Inside Llewyn Davis
  • The World's End
  • Gravity
  • Mud
  • Blue Jasmine
  • Computer Chess
  • Zero Dark Thirty
  • Captain Phillips
  • Stoker
  • To the Wonder
  • Spring Breakers
  • Iron Man 3
  • The Conjuring
  • Pacific Rim
  • Side Effects
  • Monsters University
  • The Place Beyond the Pines
  • This Is the End
  • The Wolverine
  • Room 237
  • Star Trek Into Darkness
  • American Hustle
  • Man of Steel
  • The Last Stand
  • World War Z
  • Evil Dead
  • Elysium
  • Oblivion
  • Only God Forgives
  • The Bling Ring
  • Oz the Great and Powerful
  • The Great Gatsby

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more