Highest rated films

  • Brave

    ★★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★½

  • 21 Jump Street

    ★★★½

  • Looper

    ★★★½

  • Prometheus

    ★★★½

  • Men in Black 3

    ★★★

  • Lockout

    ★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★½

  • Detention

    ★★★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

  • Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★★

  • Re-Animator

    ★★★★

  • Haywire

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 2.4 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Tiny Furniture

Jul 21

Most Watched

The Dark Knight Rises

twice

Last Film

6 Days to Air: The Making of South Park

Dec 30

Genres, countries & languages

Thriller
14 films
Action
13 films
Comedy
13 films
Horror
9 films
Sci Fi
7 films
Crime
7 films
Drama
5 films
Adventure
5 films
Animation
2 films
Romance
2 films
USA
26 films
UK
3 films
France
2 films
Sweden
1 film
Ireland
1 film
Norway
1 film
China
1 film
English
28 films
French
2 films
Arabic
2 films
Spanish
2 films
Swedish
2 films
Korean
1 film
German
1 film
Albanian
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 6

Watchlist

Stars

Crew & studios

Daniel’s most liked review

Mission: Impossible - Ghost Protocol

★★★★½

By a fair amount, the best written of the Mission Impossible movies, and, crucially, it relies the most on actors' faces, which maybe seems odd for a movie directed by an animation legend, but there it is. The film's thesis statement: "Technology fails. Again and again." is delivered well, with…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Jaws
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

The Dark Knight Rises
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Quick
Average weighted rating:

2.3

Films Daniel watched in 2012

  • 6 Days to Air: The Making of South Park
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Jaws
  • Re-Animator
  • The Cabin in the Woods
  • Brave
  • Men in Black 3
  • Prometheus
  • Lockout
  • Kill List
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Arachnophobia
  • The Haunted House
  • Quick
  • Looper
  • 21 Jump Street
  • Bridesmaids
  • Haywire
  • Taken
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Detention
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • John Carter
  • The Dark Knight Rises
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The War Room
  • The Dark Knight Rises
  • Tiny Furniture

World map

Highly rated films Daniel is yet to see

  • John Mulaney: New in Town
  • Sherlock: The Reichenbach Fall
  • It's Such a Beautiful Day
  • The Hunt
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Amour
  • Gangs of Wasseypur - Part 1

Highly rated with Daniel’s friends Patron

  • Skyfall
  • Moonrise Kingdom
  • The Master
  • Looper
  • The Cabin in the Woods
  • The Avengers
  • The Dark Knight Rises
  • Brave
  • Prometheus
  • Lawless
  • The Hunger Games
  • The Amazing Spider-Man

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more