Daniel has logged 32 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Dog's Journey

A Dog's Journey

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pusher III

Pusher III

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pusher II: With Blood on My Hands

Pusher II: With Blood on My Hands

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fracture

Fracture

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry