Zoë has logged 216 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Edit this entry  
31
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Pleasures of the Flesh

Pleasures of the Flesh

1965
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★
Edit this entry  
31
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★
Edit this entry  
31
Nightcap

Nightcap

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Black Sleep

The Black Sleep

1956
×
★★★
Edit this entry  
31
Le Beau Serge

Le Beau Serge

1958
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Cousins

The Cousins

1959
×
★★★
Edit this entry  
30
Two Women

Two Women

1960
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Taking of Power by Louis XIV

The Taking of Power by Louis XIV

1966
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Children Are Watching Us

The Children Are Watching Us

1944
×
★★★★
Edit this entry  
30
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Paisan

Paisan

1946
×
★★★
Edit this entry  
30
The Butcher

The Butcher

1970
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
29
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Joke

The Joke

1969
×
★★★½
Edit this entry  
29
11 x 14

11 x 14

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
Deseret

Deseret

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★½
Edit this entry  
27
Three Resurrected Drunkards

Three Resurrected Drunkards

1968
×
★★½
Edit this entry  
27
Diary of Yunbogi

Diary of Yunbogi

1965
×
★★★½
Edit this entry  
27
Diary of a Shinjuku Thief

Diary of a Shinjuku Thief

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★
Edit this entry  
27
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Edit this entry  
27
Thirst for Love

Thirst for Love

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
26
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Edit this entry  
26
Les Biches

Les Biches

1968
×
★★★
Edit this entry  
26
Seconds

Seconds

1966
×
★★★½
Edit this entry  
26
Go, Go Second Time Virgin

Go, Go Second Time Virgin

1969
×
★★★
Edit this entry  
26
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Man Who Left His Will on Film

The Man Who Left His Will on Film

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fruits of Passion

Fruits of Passion

1981
×
★★★
Edit this entry  
25
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Edit this entry  
25
Confessions

Confessions

2010
×
★★½
Edit this entry  
24
In the Year of the Pig

In the Year of the Pig

1969
×
★★★★
Edit this entry  
24
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry