• Sabotage

    Sabotage

    ★★★

    I must say I’m surprised
    How dryly traumatic this film is.
    A few delicately-directed moments,
    But otherwise nothing to write home about.

  • Out of the Past

    Out of the Past

    ★★★★★

    Innocence w Ann <- Jeff -> Corruption w Kathie

    “Is there a way to win?”
    “There’s a way to lose more slowly.”

    A thrilling story of dualism,
    Buttressed by a quippy script
    And eye-candy cinematography 😄

  • The Exorcist

    The Exorcist

    ★★★★★

    One of the most fascinating essays
    On (what I would call) emotional editing.
    It takes the principles of the Kuleshov effect
    And applies it to narrative exposition
    And character development.
    Solely worth the watch just for this,
    And then there's still everything else!

  • The Color of Pomegranates

    The Color of Pomegranates

    ★★★★★

    “Amen, amen, I say to you,
    unless a grain of wheat falls
    into the earth and dies, it remains alone;
    but if it dies, it bears much fruit.
    He who loves his life loses it,
    and he who hates his life in this world
    will keep it for eternal life.”
    (St. John XII.XXIV-XXV)

    I love how the film opens
    With the Creation account;
    And just as the lector gets to the command,
    “You shall not eat of the fruit of…

  • Badlands

    Badlands

    ★★★★

    This is what a debut film ought to be,
    But it really does feel like just that, a debut.
    Guided by the impulse of infatuation,
    Two lovers (who think they’re much more
    Mature and developed than they are)
    Make silly decisions without much forethought,
    Leading one to regret,
    And apathy for the other.

    I love Holly’s musings throughout:
    Plain, matter-of-fact, but opaque.
    It’s hard to tell how she feels about Kit:
    A trance of nostalgia embroiders
    Her soliloquies, sure, but…

  • Street of Crocodiles

    Street of Crocodiles

    ★★

    Unimpressed, not really my thing.

  • The Color of Pomegranates

    The Color of Pomegranates

    ★★★★★

    This is a profoundly sad film…
    Heartache, inconsolable heartache
    Jaded, wearied, emotionlessly restless.

    Image passes after image
    As the wind summons the wind;
    Sensuality inspires sensuality
    As the dead await the dead.

    Brechtian in style and composition,
    With the poeticism of such Rive Gauche artists
    Like Alain Resnais or Jacques Rivette,
    The Color of Pomegranates is something
    You have to sit with, mull over, meditate upon.
    It is deceptively simple, but thoroughly spellbinding.

    Yesterday was better than today;
    I am weary of tomorrows. 

  • Vampyr

    Vampyr

    ★★★★

    I love rewatching this film.
    I believe this is my fourth viewing of it,
    And with each experience I become
    Increasingly enchanted and mesmerized!
    Admittedly, I have little to no clue
    What Vampyr means or signifies,
    Which is why I hesitate at this moment
    To appraise it any higher than I have herewith,
    But I do greatly admire what I can apprehend:
    A story of spiritual redemption 
    And the fulfillment of preternatural justice,
    Paired with the mystifying cinematography
    And spellbinding direction of Carl Th. Dreyer.

  • His Girl Friday

    His Girl Friday

    ★★★

    A bit loquacious for my taste.
    Too many people talking on the phone 🤷‍♀️

  • Some Like It Hot

    Some Like It Hot

    ★★★★★

    “And I’m Daphne!” 

    Absolutely love this film 🥰🥰
    One of my favorite, favorites films.
    I cannot have enough of Josephine’s voice,
    And Sugar is hopelessly enchanting,
    Plus Daphne’s relationship with Osgood is 💯

    What I admire especially about this film
    Is how the characters, all in search for security,
    Are willing to give everything up 
    So that the other can have a stability & peace.
    Some Like It Hot suggests that maybe
    True security lies in self-sacrifice
    Offering up one’s life for the other.

    The finest comedy put to film :)
    What a comforting feature!

  • Rebel Without a Cause

    Rebel Without a Cause

    Only saw about thirty minutes of the film
    But I enjoyed it :)

  • The Prisoner of Zenda

    The Prisoner of Zenda

    ★★★★

    Oh how vexatious the sacramentality of this film! Somebody’s gonna need to hire some canon lawyers to work through this ordeal 😅

    I greatly admired the dignity of honor
    Which this feature so highly esteems.
    As the princess so aptly put it:
    Without honor, love has no responsibility.
    Something to think about.