Christian Agnes has logged 324 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Intimate Lighting

Intimate Lighting

1965
×
★★
Edit this entry  
28
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Edit this entry  
27
Taxi

Taxi

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tess

Tess

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
New York Portrait, Chapter III

New York Portrait, Chapter III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
New York Portrait, Chapter II

New York Portrait, Chapter II

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
New York Portrait, Chapter I

New York Portrait, Chapter I

1979
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Perfect Human

The Perfect Human

1968
×
★★
Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
So Is This

So Is This

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
Boat Madness

Boat Madness

2011
×
Edit this entry  
25
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Runaway

Runaway

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
Read the review Edit this entry  
17
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Story: The Hind Legs of Men (Their Only Legs)

A Christmas Story: The Hind Legs of Men (Their Only Legs)

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Green Ray

The Green Ray

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Evenfall

Evenfall

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Retirement

Retirement

2013
×
★★
Read prior review Edit this entry  
15
Blue Permanence / Swan Blood

Blue Permanence / Swan Blood

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dream Work

Dream Work

2001
×
½
Edit this entry  
10
Hinterlands

Hinterlands

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
Passing

Passing

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Truly Human

Truly Human

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Proof That TV Really Works

Proof That TV Really Works

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Proof That TV Really Works

Proof That TV Really Works

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry