Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moses and Aaron

Moses and Aaron

1975
×
★★
Edit this entry  
04
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Dante Quartet

The Dante Quartet

1987
×
Edit this entry  
29
Stellar

Stellar

1993
×
Edit this entry  
27
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★
Edit this entry  
26
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Read the review Edit this entry  
10
The Prisoner of Zenda

The Prisoner of Zenda

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Life and Passion of Jesus Christ

The Life and Passion of Jesus Christ

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★
Edit this entry  
02
Man of Aran

Man of Aran

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Day Night Day Night

Day Night Day Night

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
Read the review Edit this entry  
25
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
Read the review Edit this entry  
23
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
Read the review Edit this entry  
21
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Read the review Edit this entry  
18
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Image Book

The Image Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Listen to Britain

Listen to Britain

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Into Great Silence

Into Great Silence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry