• Tenet

    ★★★

  • Little Women

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★

  • Everything is Fine

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Mary Poppins Returns

  • A Christmas Story: The Hind Legs of Men (Their Only Legs)

    ★★

  • Hell is an Empty Room

  • Proof That TV Really Works

    ★★★

  • Apostle

    ★★★

  • Green Book

    ★★★★

  • The Death & Life of John F. Donovan

    ★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • The Other Side of the Wind

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★

  • Roma

    ★★★

  • メタフィクション - (M E T A F I C T I O N)

    ★★

  • The Highland Wind

    ★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★

  • City Canvas

    ★★★

  • Tired Structures

  • Under the Silver Lake

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • The Image Book

  • The Unchanging Sea

    ★★

  • Raspberry

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★

  • Hereditary

  • Eighth Grade

    ★★★

  • Mandy

    ★★★

  • Ending

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • The Greatest Showman

    ★★

  • idizwadidiz

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★

  • Peel

  • Café Limbo

  • Cream

    ★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • Faces Places

    ★★★★

  • history of the entire world, i guess

  • Dear Basketball

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★

  • Song to Song

    ★★★★

  • Passing

    ★★★★

  • Newsies

    ★★★

  • The Party

    ★★★★

  • On Body and Soul

    ★★★★

  • November

  • Get Out

    ★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • Wind River

    ★★★

  • Mudbound

    ★★★

  • Come Swim

    ★★★

  • The Green Ray

    ★★★★

  • Sleep Has Her House

    ★★★★★

  • Fences

    ★★

  • Hidden Figures

    ★★★

  • Silence

    ★★★★

  • Hinterlands

  • Split

    ★★

  • Lion

    ★★★