Visible has logged 32 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Are You the Favorite Person of Anybody?

Are You the Favorite Person of Anybody?

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
22
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Food Time

Food Time

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
There's Nothing You Can Do.

There's Nothing You Can Do.

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John's Gone

John's Gone

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Think I'm Missing Parts

I Think I'm Missing Parts

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Billy the Kid

Billy the Kid

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Once There Was Everything

Once There Was Everything

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hands of Bresson

Hands of Bresson

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Essence of Forms

The Essence of Forms

2010
×
Read the review Edit this entry  
03
Food Time

Food Time

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Married Couple

A Married Couple

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry