• The Transporter

    ★★★★★

  • Phone Booth

    ★★★★★

  • 8 Mile

    ★★★★

  • Hero

    ★★★★½

  • Undisputed

    ★★★★

  • Men in Black II

    ★★★★½

  • Panchatanthiram

    ★★★★

  • The Bourne Identity

    ★★★★★

  • The Sum of All Fears

    ★★★★

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★★★

  • Cube 2: Hypercube

    ★★★★

  • The Scorpion King

    ★★★★★

  • The Time Machine

    ★★★★★

  • The Count of Monte Cristo

    ★★★★★

  • Kate & Leopold

    ★★★★★

  • How High

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Behind Enemy Lines

    ★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★★

  • Shallow Hal

    ★★★

  • Wasabi

    ★★★½

  • Jurassic Park III

    ★★★★★

  • Final Fantasy: The Spirits Within

    ★★★½

  • Shrek

    ★★★★★

  • The Mummy Returns

    ★★★★★

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★★

  • Friends

    ★★★★

  • Save the Last Dance

    ★★★★

  • What Women Want

    ★★★★

  • Batman Beyond: Return of the Joker

    ★★★

  • The Emperor's New Groove

    ★★★★

  • Cast Away

    ★★★★★

  • Remember the Titans

    ★★★★★

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★½

  • Bring It On

    ★★★½

  • X-Men

    ★★★½

  • The Perfect Storm

    ★★★½

  • Gladiator

    ★★★★★

  • Taxi 2

    ★★★★

  • Final Destination

    ★★★★

  • Malena

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • Kadhalar Dhinam

    ★★★★★

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★★★

  • The Mummy

    ★★★★★

  • Padayappa

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Boondock Saints

    ★★★½

  • Ronin

    ★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★½

  • Lethal Weapon 4

    ★★★½

  • Almost Heroes

    ★★★

  • Godzilla

    ★★★★★

  • Taxi

    ★★★★

  • Who Am I?

    ★★★★

  • MouseHunt

    ★★★★★

  • Home Alone 3

    ★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★½

  • Men in Black

    ★★★★½

  • Face/Off

    ★★★½

  • The Lost World: Jurassic Park

    ★★★★★

  • Nightwatch

    ★★★½

  • Aladdin and the King of Thieves

    ★★★★

  • Jumanji

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • Mortal Kombat

    ★★½

  • Casper

    ★★★★★

  • Braveheart

    ★★★★★

  • Die Hard: With a Vengeance

    ★★★★

  • Baasha

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★