Cyanide has logged 154 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★½
Edit this entry  
19
Frightmare

Frightmare

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Frankenstein's Bloody Terror

Frankenstein's Bloody Terror

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Dark

The Dark

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
The Unseen

The Unseen

1980
×
★★
Edit this entry  
07
Psycho Cop Returns

Psycho Cop Returns

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hannah, Queen of the Vampires

Hannah, Queen of the Vampires

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Edit this entry  
02
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Another WolfCop

Another WolfCop

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Jason X

Jason X

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Disco Godfather

Disco Godfather

1979
×
★★
Read prior review Edit this entry  
27
Psychos in Love

Psychos in Love

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Edit this entry  
20
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Edit this entry  
16
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
A Woman's Torment

A Woman's Torment

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Read prior review Edit this entry  
12
The 7th Dwarf

The 7th Dwarf

2014
×
Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Prime Evil

Prime Evil

1988
×
★★
Edit this entry  
01
Hack-O-Lantern

Hack-O-Lantern

1988
×
★★★½
Edit this entry  
31
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★
Edit this entry  
29
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Super Inframan

The Super Inframan

1975
×
★★★½
Edit this entry  
29
Trick or Treats

Trick or Treats

1982
×
★★½
Edit this entry  
29
I, Madman

I, Madman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Satan's School for Girls

Satan's School for Girls

1973
×
★★
Edit this entry  
28
Without Warning

Without Warning

1980
×
★★★
Edit this entry  
28
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Edit this entry