Cole has logged 60 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ten Nights in a Barroom

Ten Nights in a Barroom

1926
×
★★½
Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Moving!

Moving!

×
★★★½
Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hook

Hook

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Capone

Capone

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Always

Always

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Random Acts of Violence

Random Acts of Violence

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Body and Soul

Body and Soul

1947
×
★★½
Edit this entry  
18
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Street Fighter

The Street Fighter

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
1941

1941

1979
×
★★★
Edit this entry  
17
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★½
Edit this entry  
16
Warning: Do Not Play

Warning: Do Not Play

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Secret Life of Bees

The Secret Life of Bees

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
14
Project Power

Project Power

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Metamorphosis

Metamorphosis

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zorns Lemma

Zorns Lemma

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Savage

Savage

1973
×
★★★½
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Something Evil

Something Evil

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lake of Death

Lake of Death

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Disappearing Acts

Disappearing Acts

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
House of Seven Belles

House of Seven Belles

1979
×
★★★
Edit this entry  
07
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★
Edit this entry