Cole has logged 765 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★
Edit this entry  
30
The Swerve

The Swerve

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Capricious Summer

Capricious Summer

1968
×
★★½
Edit this entry  
30
The Decline of Western Civilization Part III

The Decline of Western Civilization Part III

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Cut Throat City

Cut Throat City

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The El Duce Tapes

The El Duce Tapes

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Walk

The Walk

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★
Edit this entry  
23
Anything for Jackson

Anything for Jackson

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beats

Beats

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spree

Spree

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Eleven P.M.

Eleven P.M.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bloodhound

The Bloodhound

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
The Pale Door

The Pale Door

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wattstax

Wattstax

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Exiles

The Exiles

1961
×
★★★★
Edit this entry  
11
Money Plane

Money Plane

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Half the Picture

Half the Picture

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★½
Edit this entry  
08
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry