Cole has logged 696 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gothic

Gothic

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sully

Sully

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
45 Years

45 Years

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★
Edit this entry  
28
1408

1408

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ritual

Ritual

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ludo

Ludo

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Careful

Careful

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
James White

James White

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Keeper of Lost Causes

The Keeper of Lost Causes

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★½
Edit this entry  
20
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Recruit

The Recruit

2003
×
★★½
Edit this entry  
18
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Echo

The Echo

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Interview

The Interview

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inside

Inside

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★½
Edit this entry  
15
Zoom

Zoom

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
And Everything Is Going Fine

And Everything Is Going Fine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Human Traffic

Human Traffic

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Worry Dolls

Worry Dolls

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Five Star Final

Five Star Final

1931
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Future

The Future

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
SPL II: A Time for Consequences

SPL II: A Time for Consequences

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
H.

H.

2014
×
★★★½
Edit this entry