• The Nth Commandment

    ★★½

  • The Pride of Palomar

    ★½

  • The Frozen North

    ★★★★

  • Nanook of the North

    ★★★½

  • Grandma's Boy

    ★★½

  • Bubbles

  • Cops

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • Foolish Wives

  • Back Pay

    ★★★★½

  • Sweet Daddy

  • Invisible Ink

    ★★★★½

  • The Boat

    ★★★★

  • The Play House

    ★★★★½

  • Destiny

    ★★★

  • The Goat

    ★★★★½

  • The Wildcat

    ★★★½

  • The Haunted House

    ★★★½

  • The Kid

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★

  • Neighbors

    ★★★★½

  • The Scarecrow

    ★★★★

  • Convict 13

    ★★★½

  • The Parson's Widow

    ★★★½

  • One Week

    ★★★★½

  • Haunted Spooks

    ★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★½

  • When the Clouds Roll By

  • The Doll

    ★★★★½

  • The Tantalizing Fly

    ★★★★½

  • Madame DuBarry

    ★★★

  • The Breath of a Nation

  • Meyer from Berlin

  • Le petit café

    ★★½

  • I Don't Want to Be a Man

    ★★★½

  • His Busy Day

  • His Wedding Night

    ★★★½

  • The Dull Sword

  • The Rink

    ★★★★

  • The Battle of the Somme

    ★★★

  • Outs and Ins

  • Les Vampires

  • Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

  • Les Vampires: Episode One - The Severed Head

  • The Birth of a Nation

  • Two Knights of Vaudeville

  • The Knockout

  • Amor Pedestre

  • Miss Tweedledum

  • The Musketeers of Pig Alley

    ★★★★★

  • The Land Beyond the Sunset

    ★★★★½

  • Tweedledum's Sweet Wife

  • Max and Dog Dick

  • The Lonedale Operator

  • His Trust Fulfilled

  • His Trust

  • The Doctor's Secret

    ★★★★★

  • A Corner in Wheat

  • The Lonely Villa

  • L'Assommoir

    ★★★★

  • The Dancing Pig

  • Tunneling the English Channel

  • The Short-Sighted Cyclist

  • Attempted Suicide

    ★★★

  • A Trip Down Market Street Before the Fire

    ★★★★★

  • Dream of a Rarebit Fiend

  • The White Caps

  • The Kleptomaniac

  • The Great Train Robbery

  • Apparitions

  • Electrocuting an Elephant

  • The Enchanted Well