Carlos has logged 31 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Student Prince in Old Heidelberg

The Student Prince in Old Heidelberg

1927
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Dirty Gertie from Harlem U.S.A.

Dirty Gertie from Harlem U.S.A.

1946
×
Edit this entry  
22
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
22
In Harm's Way

In Harm's Way

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black and Tan

Black and Tan

1929
×
Edit this entry  
18
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Flirtatious Woman

A Flirtatious Woman

1955
×
Read the review Edit this entry  
17
The Broken Lullaby

The Broken Lullaby

1932
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Broken Lullaby

The Broken Lullaby

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Monte Carlo

Monte Carlo

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Marriage Circle

The Marriage Circle

1924
×
Edit this entry  
07
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
Read the review Edit this entry  
05
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Windermere's Fan

Lady Windermere's Fan

1925
×
Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Lucky Ducky

Lucky Ducky

1948
×
Edit this entry  
03
Swing Shift Cinderella

Swing Shift Cinderella

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Two Tars

Two Tars

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Wildcat

The Wildcat

1921
×
Edit this entry