Carlos has logged 488 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Spook Who Sat by the Door

The Spook Who Sat by the Door

1973
×
Read the review Edit this entry  
27
Downsizing

Downsizing

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Tokyo 1958

Tokyo 1958

1958
×
Edit this entry  
26
Ako

Ako

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mix-Up

Mix-Up

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ikebana

Ikebana

1957
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hokusai

Hokusai

1953
×
Edit this entry  
23
Kiss Me, Stupid

Kiss Me, Stupid

1964
×
Read the review Edit this entry  
23
Red Line 7000

Red Line 7000

1965
×
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read prior review Edit this entry  
22
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Requiem for a Heavyweight

Requiem for a Heavyweight

1962
×
Read the review Edit this entry  
20
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
Read the review Edit this entry  
17
Decasia

Decasia

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Light Is Calling

Light Is Calling

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Nothing But a Man

Nothing But a Man

1964
×
Read the review Edit this entry  
16
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Dawson City: Postscript

Dawson City: Postscript

2017
×
Edit this entry  
14
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
High Note

High Note

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
07
At Land

At Land

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Northwest Hounded Police

Northwest Hounded Police

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
I, an Actress

I, an Actress

1977
×
★★★
Edit this entry  
07
We, the Normal

We, the Normal

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Fire in Castilla

Fire in Castilla

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Down by Law

Down by Law

1986
×
Edit this entry  
28
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
L.A. in My Mind

L.A. in My Mind

2006
×
Edit this entry  
25
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Porky's Party

Porky's Party

1938
×
★★★★
Edit this entry  
25
Porky the Fireman

Porky the Fireman

1938
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
What Price Porky

What Price Porky

1938
×
★★★½
Edit this entry  
24
Porky at the Crocadero

Porky at the Crocadero

1938
×
Edit this entry  
24
Porky's Poppa

Porky's Poppa

1938
×
★★★½
Edit this entry  
24
Porky's Hero Agency

Porky's Hero Agency

1937
×
★★★
Edit this entry  
24
Porky's Double Trouble

Porky's Double Trouble

1937
×
★★★
Edit this entry  
23
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
½
Read the review Edit this entry