cuckoochanel has logged 28 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cops

Cops

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roberta

Roberta

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Prince of Tides

The Prince of Tides

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Young Mr. Jazz

Young Mr. Jazz

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Summertime

Summertime

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Made in USA

Made in USA

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Book of Mary

The Book of Mary

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry