Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
They Don't Wear Black Tie

They Don't Wear Black Tie

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Yin-Yang Master: Dream of Eternity

The Yin-Yang Master: Dream of Eternity

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
On Probation

On Probation

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I'd Receive the Worst News from Your Beautiful Lips

I'd Receive the Worst News from Your Beautiful Lips

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scandal in Sorrento

Scandal in Sorrento

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boys State

Boys State

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Savage X Fenty Show Vol. 2

Savage X Fenty Show Vol. 2

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gummo

Gummo

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Baxter, Vera Baxter

Baxter, Vera Baxter

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rio 2096: A Story of Love and Fury

Rio 2096: A Story of Love and Fury

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
16
American Sniper

American Sniper

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry