crimbq has logged 336 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
Read the review Edit this entry  
26
13 Lakes

13 Lakes

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
Edit this entry  
20
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
Edit this entry  
12
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
11
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
Edit this entry  
10
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Night Music

Night Music

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★½
Edit this entry  
24
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
½
Edit this entry  
24
Tartuffe

Tartuffe

1925
×
★★
Edit this entry  
22
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ziggy Stardust and the Spiders From Mars

Ziggy Stardust and the Spiders From Mars

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
½
Edit this entry  
13
Mayor Pete

Mayor Pete

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Rage Net

Rage Net

1988
×
★★★½
Edit this entry  
10
Glaze of Cathexis

Glaze of Cathexis

1990
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
10
The Exquisite Corpus

The Exquisite Corpus

2015
×
Edit this entry  
10
Gayniggers from Outer Space

Gayniggers from Outer Space

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Anticipation of the Night

Anticipation of the Night

1958
×
Edit this entry  
07
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
Edit this entry  
07
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★
Edit this entry  
06
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
Edit this entry  
05
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Ten Skies

Ten Skies

2004
×
Edit this entry  
05
Landscape (for Manon)

Landscape (for Manon)

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
Instructions for a Light and Sound Machine

Instructions for a Light and Sound Machine

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Halloween II

Halloween II

2009
×
Edit this entry  
02
Los

Los

2001
×
Edit this entry  
01
Faust Sonnengesang II

Faust Sonnengesang II

2015
×
Read the review Edit this entry  
31
Freaked

Freaked

1993
×
★★★½
Edit this entry  
31
Martin

Martin

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Kotoko

Kotoko

2011
×
Edit this entry  
29
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
Edit this entry  
28
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1992
×
★★½
Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★½
Edit this entry