Collin has logged 37 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
29
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
11 x 14

11 x 14

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Two for the Opera Box

Two for the Opera Box

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Stendhal Syndrome or My Dinner with Turhan Bey

The Stendhal Syndrome or My Dinner with Turhan Bey

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
09
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Schwechater

Schwechater

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Adebar

Adebar

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Arnulf Rainer

Arnulf Rainer

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Downfall

Downfall

2004
×
★★½
Edit this entry  
05
Steamboat Round the Bend

Steamboat Round the Bend

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The River

The River

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Universe

Universe

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Edit this entry