Collin has logged 409 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Country Doctor

The Country Doctor

1909
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
American Underdog

American Underdog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
'Tis the Season to be Merry

'Tis the Season to be Merry

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Amistad

Amistad

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Game

The Game

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Hook

Hook

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Two in the Shadow

Two in the Shadow

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Always

Always

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
03
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Flowing

Flowing

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Late Chrysanthemums

Late Chrysanthemums

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
1941

1941

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wife

Wife

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mother

Mother

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Prince of the City

Prince of the City

1981
×
★★★½
Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Repast

Repast

1951
×
★★★★★
Edit this entry