Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
31
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★★½
Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry