• Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    This exceeded my expectations. Completely. The Safdie’s have a voice, a vision and a style that has been carefully honed through a slew of shorts and minor features and they have all led up to this fully realized (10 years in the making) and very confident picture, to use Scorsese’s word.

    I mean, let’s talk about the score for one. A whirling, poignant maelstrom of classical and electronic.. The sonic rumblings of a man losing his grip, getting a hand on…

  • Stille Nacht I: Dramolet

    Stille Nacht I: Dramolet

    ★★★★½

    Brilliant. My favorite Stille Nacht out of the three I've seen.

  • Falstaff

    Falstaff

    ★★★★★

    Perhaps the greatest production of Falstaff, in all its Shakespearean glory. And Verdi and Boito, firecracker of a tandem. One of the greatest swan songs in all of music. Shout out to the Met Opera Orchestra and Maestro Levine and of course the cast. This one is brilliant. Tutti gabbati!

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    Wes has finally made his fully realized The New Yorker film, which he's been wanting to make (and made, solely in essence, with Tenenbaum) for over 20 years now. I wonder if it'll surpass Grand Budapest as the pinnacle of his career. I think it might.

  • Sansho the Bailiff

    Sansho the Bailiff

    ★★★★★

    Just as expected. Ultra heart-wrenching and devastatingly beautiful. Mizoguchi has a huge huge heart.

  • Best in Show

    Best in Show

    ★★★★★

    RIP Fred Willard.

    One of Guest’s best. Absolute hilarity.

  • The Last Dance

    The Last Dance

    ★★★★★

    Already, instantly, became one of the greatest documentaries of all time. Easily the best ESPN film, up there with OJ: Made In America.

  • Midnight in Paris

    Midnight in Paris

    ★★★★★

    Somehow, Woody Allen managed to make one of his best films late his in career; a rare thing for any director. This is top 3, easily. Another city film, this time Paris; the filmmaker’s obsession with the past mirrored on his main character, which is really just a version of him; his obsession with pretty much the historical, literary and artistic life and interests of an intellectual, etc. This is Woody and this is what makes his films what they are and this one, in particular, is absolutely great.

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★★

    Watched at United Artists Theater at 14th Street on my birthday back in 2002. Was not disappointed with the then newest film from Magnolia director PTA. 


    Blew me away with its comedy, its music, its color and directing flair and of course Sandler. I think I read that PTA wanted to make a love story/positive movie after losing his dad and all the cancer all over Magnolia. This was the result. It was also the first time I heard of…

  • Gimme Shelter

    Gimme Shelter

    ★★★★★

    I mean.... This film speaks for itself. What a document. 1969, Stones, California (and NYC and Alabama) Altamont.. At the turn of the decade. What else can you say?

  • Jazz

    Jazz

    ★★★★★

    Single-handedly Introduced me to the world of jazz, esp starting with the RISK episode. Just a masterwork of documentary filmmaking.

  • The Family Stone

    The Family Stone

    A four star because it is a perennial fav and though not incredible, it is quotable and lovable enough even in its eccentricity and oddness. Love this Christmas movie.