• Morvern Callar

    ★★★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • One Hour Photo

  • Black Knight

    ★★★★

  • Gosford Park

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Ghost World

  • Amélie

  • Donnie Darko

  • Jazz

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★½

  • Best in Show

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★½

  • High Fidelity

    ★★★★

  • Next Friday

    ★★★★

  • Man on the Moon

  • Magnolia

    ★★★★

  • Entropy

  • Blue Streak

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • American Beauty

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★½

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Cruel Intentions

    ★★★

  • You've Got Mail

    ★★★★★

  • American History X

  • Rushmore

    ★★★★½

  • Pi

    ★★★★

  • Of Freaks and Men

    ★★★★

  • Buffalo '66

    ★★★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Chasing Amy

    ★★★★½

  • The Rolling Stones Rock and Roll Circus

    ★★★★★

  • Swingers

    ★★★★

  • Fargo

    ★★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★

  • Mallrats

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★½

  • Kids

    ★★★★

  • Tommy Boy

    ★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Clerks

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

    ★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Mrs. Doubtfire

    ★★★½

  • Cool Runnings

  • Thirty Two Short Films About Glenn Gould

    ★★★★½

  • Hocus Pocus

  • Ninja Scroll

    ★★★★★

  • Teenage Mutant Ninja Turtles III

    ★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★½

  • Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods

    ★★★½

  • Falstaff

    ★★★★★

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★

  • Husbands and Wives

    ★★★★

  • The Iceman Tapes: Conversations with a Killer

  • My Girl

    ★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★