• Cobain: Montage of Heck

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Nightcrawler

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Foxcatcher

  • It Follows

    ★★★★

  • In Search of Chopin

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★★

  • The Wind Rises

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Crossfire Hurricane

  • Frances Ha

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

  • The Black Balloon

    ★★★½

  • In Search of Haydn

    ★★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★★

  • Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)

  • LennoNYC

  • The Social Network

  • John's Gone

    ★★★½

  • Black Swan

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • The Rolling Stones: Stones in Exile

    ★★★★★

  • It's Complicated

    ★★★

  • The Hangover

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Daddy Longlegs

    ★★★½

  • In Search of Beethoven

    ★★★★★

  • The Pleasure of Being Robbed

    ★★★

  • The Acquaintances of a Lonely John

    ★★½

  • In Bruges

    ★★★★★

  • Shine a Light

  • Note by Note: The Making of Steinway L1037

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Darjeeling Limited

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

  • Ratatouille

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • 88 Minutes

    ★½

  • Casino Royale

  • The Bridge

  • Kurt Cobain: About a Son

    ★★★½

  • The U.S. vs. John Lennon

  • We're Going to the Zoo

    ★★★

  • In Search of Mozart

    ★★★★★

  • The Family Stone

    ★★★★

  • No Direction Home: Bob Dylan

    ★★★★★

  • The Squid and the Whale

    ★★★★

  • Closer

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • H.H. Holmes: America's First Serial Killer

  • Something's Gotta Give

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • The Room

  • The Brown Bunny

    ★★★

  • All the Real Girls

    ★★★★½

  • Adaptation.

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

  • The Making of 'Amadeus'

    ★★★★★

  • Cabin Fever

  • Irreversible

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★