Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Laurel Canyon

Laurel Canyon

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Edit this entry  
24
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Edit this entry  
19
Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods

Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
Stille Nacht I: Dramolet

Stille Nacht I: Dramolet

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Still

Still

1978
×
★★★
Edit this entry  
15
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Edit this entry  
11
General Idi Amin Dada

General Idi Amin Dada

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Eddy

The Eddy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Return to Glennascaul: A Story That Is Told in Dublin

Return to Glennascaul: A Story That Is Told in Dublin

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Man Called Horse

A Man Called Horse

1970
×
★★★
Edit this entry  
28
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
★★★½
Edit this entry  
26
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
26
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
★★½
Edit this entry  
24
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
John's Gone

John's Gone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sour Grapes

Sour Grapes

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Life of Speed: The Juan Manuel Fangio Story

A Life of Speed: The Juan Manuel Fangio Story

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Time: The Kalief Browder Story

Time: The Kalief Browder Story

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Confession Killer

The Confession Killer

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry