• Bad Trip

    ★★★

  • The Ripper

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Laurel Canyon

    ★★★★½

  • Unsettling Scenes

  • The Eddy

    ★★½

  • Extraction

    ★★★

  • The Last Dance

    ★★★★★

  • Unorthodox

    ★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • A Life of Speed: The Juan Manuel Fangio Story

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • Road to Roma

    ★★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Confession Killer

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Dave Chappelle: Sticks & Stones

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Miles Davis: Birth of the Cool

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★

  • Magnetic

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

  • Cold War

  • Isle of Dogs

  • Braven

    ★★½

  • Lords of Chaos

    ★★★

  • Eighth Grade

    ★★★

  • Three Identical Strangers

  • Dave Chappelle: The Bird Revelation

  • Dave Chappelle: Equanimity

  • The Bookshop

    ★★★½

  • Jerry Before Seinfeld

  • One of Us

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • mother!

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Don't Break Down: A Film About Jawbreaker

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Abducted in Plain Sight

  • Good Time

    ★★★½

  • Claire's Camera

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★½

  • Dave Chappelle: The Age of Spin

  • Time: The Kalief Browder Story

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • Doctor Strange

  • 20th Century Women

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • Paterson

    ★★★★

  • Sour Grapes

    ★★★★

  • The New Yorker Presents

    ★★★★

  • The Revenant

  • The Hateful Eight

  • The Big Short

  • The Lobster

    ★★★½

  • Carol

    ★★★★

  • Cobain: Montage of Heck

    ★★★★