Highest rated films

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★★

  • Woman at War

    ★★★★★

  • Green Book

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★

  • Vice

    ★★★★

  • Mary Poppins Returns

    ★★★★

  • Capernaum

    ★★★★

  • Colette

    ★★★★

  • Support the Girls

    ★★★★

  • Everybody Knows

    ★★★★

  • Being Frank: The Chris Sievey Story

    ★★★★

  • Nae Pasaran

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★

  • mid90s

    ★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 74 Films watched
  • 6.2 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Green Book

Jan 5

Last Film

Star Wars: The Rise of Skywalker

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
49 films
Comedy
26 films
History
13 films
Thriller
13 films
Sci Fi
9 films
Action
9 films
Documentary
8 films
Fantasy
8 films
Music
6 films
Romance
6 films
USA
48 films
UK
25 films
France
10 films
Canada
4 films
Ireland
4 films
Italy
3 films
China
3 films
Sweden
3 films
Australia
2 films
Spain
2 films
English
68 films
French
11 films
Italian
10 films
Spanish
9 films
Japanese
4 films
Chinese
3 films
Latin
3 films
Arabic
3 films
German
3 films
Portuguese
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 7

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Kevin’s most liked review

Everybody Knows

Everybody Knows

★★★★

Thoughly enjoyed this taut, twisting and extremely gripping Spanish kidnap drama

More reviews

Highs and lows

Highest Average

For Sama
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Lucy in the Sky
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Inna de Yard
Average weighted rating:

3.4

Films Kevin watched in 2019

  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Harriet
  • The Two Popes
  • Motherless Brooklyn
  • Judy & Punch
  • Knives Out
  • Lucy in the Sky
  • I Lost My Body
  • Honey Boy
  • Ford v Ferrari
  • The Aeronauts
  • Doctor Sleep
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Official Secrets
  • To Kill a Mockingbird
  • Gemini Man
  • Joker
  • The Last Tree
  • The Day Shall Come
  • Ad Astra
  • Bait
  • For Sama
  • Inna de Yard
  • Pain and Glory
  • The Mustang
  • Hail Satan?
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Blinded by the Light
  • Animals
  • Anna
  • Support the Girls
  • The Dead Don't Die
  • Midsommar
  • Spider-Man: Far from Home
  • Vita & Virginia
  • Yesterday
  • Apollo 11
  • In Fabric
  • Men in Black: International
  • Diego Maradona
  • Late Night
  • Gloria Bell
  • Booksmart
  • Rocketman
  • Sunset
  • Beats
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Tolkien
  • Woman at War
  • Avengers: Endgame
  • Wild Rose
  • Loro
  • Last Breath
  • mid90s
  • Shazam!
  • Being Frank: The Chris Sievey Story
  • Nae Pasaran
  • Happy as Lazzaro
  • At Eternity's Gate
  • Us
  • Captain Marvel
  • Capernaum
  • Everybody Knows
  • Happy Death Day 2U
  • If Beale Street Could Talk
  • All Is True
  • Vice
  • Burning
  • The Favourite
  • Mary Queen of Scots
  • Stan & Ollie
  • Colette
  • Mary Poppins Returns
  • Green Book

World map

Highly rated films Kevin is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Sound of Metal
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • John Denver Trending
  • Bacurau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more