Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nana

Nana

1934
×
★★★
Edit this entry  
06
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
The 355

The 355

2022
×
★★
Edit this entry  
04
Jewel Robbery

Jewel Robbery

1932
×
★★★★
Edit this entry  
03
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★½
Edit this entry  
03
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Filth

Filth

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
A Christmas Number One

A Christmas Number One

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Last Train to Christmas

Last Train to Christmas

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Edit this entry