Mateus has logged 76 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Call Girl of Cthulhu

Call Girl of Cthulhu

2014
×
½
Edit this entry  
31
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
The Happening

The Happening

2008
×
★★½
Edit this entry  
24
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★★
Edit this entry  
24
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Short Peace

Short Peace

2013
×
★★½
Edit this entry  
05
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
05
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Cube

Cube

1997
×
★★
Edit this entry  
30
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★
Edit this entry  
14
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★½
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★
Edit this entry  
21
The Villainess

The Villainess

2017
×
½
Edit this entry  
21
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★½
Edit this entry  
15
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
Repo Men

Repo Men

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★½
Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
12
My Name Ain't Johnny

My Name Ain't Johnny

2008
×
★★½
Edit this entry  
10
Cats

Cats

2019
×
½
Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Awakening of the Beast

Awakening of the Beast

1970
×
★★★★
Edit this entry  
04
Copacabana Mon Amour

Copacabana Mon Amour

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Brainstorm

Brainstorm

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★
Edit this entry  
03
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Mist

The Mist

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Edit this entry  
17
Kite

Kite

1998
×
★★★★
Edit this entry