Sort by

Connor Carey has logged 899 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tailor of Panama

The Tailor of Panama

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Seraphim Falls

Seraphim Falls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matador

The Matador

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Laws of Attraction

Laws of Attraction

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
The Pawnbroker

The Pawnbroker

1964
×
★★★½
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Mister Magoo's Christmas Carol

Mister Magoo's Christmas Carol

1962
×
★★★
Edit this entry  
23
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★½
Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Edit this entry  
21
Cricket on the Hearth

Cricket on the Hearth

1967
×
★★
Edit this entry  
21
Frosty Returns

Frosty Returns

1992
×
★★½
Edit this entry  
21
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
17
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★
Edit this entry  
16
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Greenland

Greenland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Safety

Safety

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
All I Want for Christmas

All I Want for Christmas

1991
×
★★½
Edit this entry  
15
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry