Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Soul of the City

Soul of the City

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Us Again

Us Again

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
School Life

School Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
The Joy Luck Club

The Joy Luck Club

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry