• Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • The Vanished

    ★½

  • The Invisible Man

    ★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Babyteeth

    ★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Aquaman

    ★★½

  • Green Book

    ★★★★

  • Roma

    ★★★

  • Burning

    ★★★★

  • Thunder Road

    ★★

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Okja

    ★★★½

  • Baby Driver

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★

  • Arrival

    ★★★½

  • La La Land

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • The Wailing

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★½

  • Sicario

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★½

  • The Conjuring

    ★★★

  • The Hunt

    ★★★★

  • Margin Call

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★★

  • I Saw the Devil

    ★★★½

  • Inception

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Up

    ★★★★

  • Watchmen

    ★★★½

  • Role Models

    ★★★

  • The Hurt Locker

    ★★★