ComradeDan has logged 90 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★
Edit this entry  
29
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gozu

Gozu

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Salon Kitty

Salon Kitty

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dagon

Dagon

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ebola Syndrome

Ebola Syndrome

1996
×
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Day After

The Day After

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mystics in Bali

Mystics in Bali

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Dean Stanton: Partly Fiction

Harry Dean Stanton: Partly Fiction

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shakedown

Shakedown

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Flying Luna Clipper

The Flying Luna Clipper

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
Edit this entry  
23
Pierre and Sonny Jim

Pierre and Sonny Jim

2001
×
Edit this entry  
23
Steps

Steps

2007
×
Edit this entry  
23
The Pig Walks

The Pig Walks

2002
×
Edit this entry  
23
I Touch a Red Button

I Touch a Red Button

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
Edit this entry  
21
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
21
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
Edit this entry  
21
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Edit this entry  
21
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Read the review Edit this entry  
21
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brainscan

Brainscan

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★★★
Edit this entry  
17
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry