ComradeDan has logged 665 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
31
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★
Edit this entry  
30
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Blackout

The Blackout

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Battle Wizard

The Battle Wizard

1977
×
★★★
Edit this entry  
28
McBain

McBain

1991
×
★★★
Edit this entry  
28
Deadly Prey

Deadly Prey

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
L.A. Wars

L.A. Wars

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mobile Suit Gundam Wing: Endless Waltz

Mobile Suit Gundam Wing: Endless Waltz

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
Edit this entry  
24
Bedtime for Sniffles

Bedtime for Sniffles

1940
×
Edit this entry  
24
Snow Business

Snow Business

1953
×
Edit this entry  
24
The Iceman Ducketh

The Iceman Ducketh

1964
×
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Penitentiary

Penitentiary

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crippled Avengers

Crippled Avengers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eaten Alive!

Eaten Alive!

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Beast in Heat

The Beast in Heat

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Kill!

Kill!

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
09
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry