Sort by

Colin the dude has logged 90 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hollywood Homicide

Hollywood Homicide

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Requiem for a Heavyweight

Requiem for a Heavyweight

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
Evan Almighty

Evan Almighty

2007
×
★½
Edit this entry  
29
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★½
Edit this entry  
29
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boom Town

Boom Town

1940
×
★★★★
Edit this entry  
28
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★
Edit this entry  
27
Gardens of Stone

Gardens of Stone

1987
×
★★½
Edit this entry  
27
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★
Edit this entry  
26
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Electra Glide in Blue

Electra Glide in Blue

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★
Edit this entry  
25
The Diary of Anne Frank

The Diary of Anne Frank

1959
×
★★★½
Edit this entry  
25
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★½
Edit this entry  
25
Michael

Michael

1996
×
Read the review Edit this entry  
24
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★
Edit this entry  
24
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★
Edit this entry  
23
Shrek

Shrek

2001
×
★★½
Edit this entry  
23
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Edit this entry  
23
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Wilson

Wilson

1944
×
★★
Edit this entry  
22
Far and Away

Far and Away

1992
×
★½
Edit this entry  
22
Crocodile Dundee in Los Angeles

Crocodile Dundee in Los Angeles

2001
×
★½
Edit this entry  
21
The Snake Pit

The Snake Pit

1948
×
★★★★
Edit this entry  
21
Heaven Knows, Mr. Allison

Heaven Knows, Mr. Allison

1957
×
★★★½
Edit this entry  
21
For Whom the Bell Tolls

For Whom the Bell Tolls

1943
×
★★★
Edit this entry  
20
Samson and Delilah

Samson and Delilah

1949
×
★★★½
Edit this entry  
20
Northwest Passage

Northwest Passage

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Volcano

Volcano

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vertical Limit

Vertical Limit

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Remember Mama

I Remember Mama

1948
×
★★★
Edit this entry  
19
Twins

Twins

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy Feet Two

Happy Feet Two

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★½
Edit this entry  
16
Jacknife

Jacknife

1989
×
★★★
Edit this entry  
16
Supernova

Supernova

2000
×
½
Edit this entry  
16
Bad Company

Bad Company

2002
×
Edit this entry  
15
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★½
Edit this entry  
15
Across the Bridge

Across the Bridge

1957
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★½
Edit this entry  
14
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★★½
Edit this entry  
14
Very Bad Things

Very Bad Things

1998
×
★★★
Edit this entry