Sort by

Colin the dude has logged 858 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
31
300

300

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★½
Edit this entry  
30
Mr. Holland's Opus

Mr. Holland's Opus

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★½
Edit this entry  
29
Gulliver's Travels

Gulliver's Travels

2010
×
★½
Edit this entry  
29
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★
Edit this entry  
28
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Eragon

Eragon

2006
×
★½
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Simon Birch

Simon Birch

1998
×
★½
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★
Edit this entry  
24
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★½
Edit this entry  
21
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Program

The Program

1993
×
★★
Edit this entry  
20
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★
Edit this entry  
20
She's So Lovely

She's So Lovely

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
The Weather Man

The Weather Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★
Edit this entry  
18
The Good German

The Good German

2006
×
★★½
Edit this entry  
17
In America

In America

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Edit this entry  
17
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★½
Edit this entry  
17
The Life of David Gale

The Life of David Gale

2003
×
★½
Edit this entry  
16
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Open Range

Open Range

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Underneath

The Underneath

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry