Sort by

Colin the dude has logged 47 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
26
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
One False Move

One False Move

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Train

The Train

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mulan

Mulan

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Pawnbroker

The Pawnbroker

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Nightmares

Nightmares

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
13
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
11
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hope and Glory

Hope and Glory

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Edit this entry  
08
Special Effects

Special Effects

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★
Edit this entry  
06
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Core

The Core

2003
×
★½
Edit this entry  
05
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★½
Edit this entry