Cody has logged 179 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Searching

Searching

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★
Edit this entry  
17
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★½
Edit this entry  
13
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Head Hunter

The Head Hunter

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Wanderers

Wanderers

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Coda

Coda

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Edit this entry  
02
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★
Edit this entry  
01
Brothers

Brothers

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★½
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★½
Edit this entry  
22
High Life

High Life

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Crisis

Crisis

1946
×
★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Edit this entry  
17
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Weekends

Weekends

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Cassini's Grand Finale

Cassini's Grand Finale

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Red Ball

The Red Ball

2009
×
★★½
Edit this entry  
12
Old Fangs

Old Fangs

2009
×
★★
Edit this entry  
12
Room 8

Room 8

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
More

More

1998
×
★★★
Edit this entry  
12
The Maker

The Maker

2011
×
★★
Edit this entry  
12
Wanderers

Wanderers

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Solar Walk

Solar Walk

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Coda

Coda

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
Read the review Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry  
06
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Light of the Moon

The Light of the Moon

2017
×
★★★
Edit this entry