codyjensen has logged 361 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
Edit this entry  
29
Driveways

Driveways

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Undine

Undine

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Call

The Call

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Residue

Residue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
Edit this entry  
04
Godmothered

Godmothered

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry