• The Bridge on the River Kwai

    ★★★★★

  • The Ten Commandments

    ★★★½

  • Godzilla

    ★★★★½

  • Cinderella

    ★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Bambi

    ★★★

  • Dumbo

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Pinocchio

    ★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • King Kong

    ★★★½

  • Number 13

  • Humorous Phases of Funny Faces

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon

  • The Enchanted Drawing

  • Laveuses sur la rivière

  • Bains en mer

  • Faust : apparition de Méphistophélès

  • Douche après le bain

  • Entrée d'une noce à l'église

  • Dresden, August-Brücke

  • Dragoons Crossing the Sâone

  • London Street Dancers

  • Paris, Champs-Elysées (voitures)

  • Demolition of a Wall

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Retour d’une promenade en mer

  • The Vanishing Lady

  • Baby's Meal

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Boat Leaving the Port

  • Roundhay Garden Scene

  • Sallie Gardner at a Gallop

  • Passage of Venus

  • Ethics Training with Kim Wexler

    ★★★★★