• The Boxer's Omen

    ★★★★★

  • Last Night at the Alamo

    ★★★★

  • Spring Break

  • Next of Kin

    ★★★★

  • The Beastmaster

  • Just Before Dawn

  • Final Exam

  • Every Which Way but Loose

  • Convoy

    ★★★★

  • Remember My Name

  • Stunt Rock

  • Powers of Ten

    ★★★★★

  • Bad Ronald

  • Beach of the War Gods

    ★★★★½

  • A Man Called Tiger

  • Across 110th Street

    ★★★½

  • Liza with a Z

  • Conquest of the Planet of the Apes

  • Top of the Heap

  • Caliber 9

  • Two-Lane Blacktop

  • Escape from the Planet of the Apes

  • Diary of a Mad Housewife

  • Beneath the Planet of the Apes

  • Bob & Carol & Ted & Alice

  • King, Murray

  • Model Shop

  • The Subject Was Roses

  • Seven Days in May

  • Terror in a Texas Town

  • Toccata for Toy Trains

    ★★★½

  • A Star Is Born

  • Pickup on South Street

    ★★★★½

  • Gun Crazy

    ★★★★

  • Song of the South

  • A Matter of Life and Death

  • The Postman Always Rings Twice

  • The Magnificent Ambersons

  • The Shop Around the Corner

  • Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor