Highest rated films

  • Cruella

    ★★★★

  • WandaVision

    ★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Spider-Man 2

    ★★★★★

  • Freaky Friday

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Bad Education

    ★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • Juno

    ★★★½

  • In Time

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 15 Films watched
  • 2.5 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Soul

Jan 9

Most Watched

Godzilla vs. Kong

twice

Last Film

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

Jun 10

Genres, countries & languages

Action
6 films
Drama
6 films
Fantasy
5 films
Adventure
5 films
Comedy
4 films
Sci Fi
4 films
Thriller
4 films
Mystery
4 films
Family
2 films
Romance
2 films
USA
15 films
English
15 films
Chinese
2 films
German
1 film
Portuguese
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

CloserLook’s most liked review

Juno

★★★½

It should have been Michael Cera who got pregnant instead.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

In Time
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Gone Girl
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

In Time
Average weighted rating:

2.8

Films CloserLook watched in 2021

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • Cruella
  • Gone Girl
  • Spider-Man 2
  • Godzilla vs. Kong
  • Godzilla vs. Kong
  • WandaVision
  • Zack Snyder's Justice League
  • Shutter Island
  • Juno
  • In Time
  • Freaky Friday
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Bad Education
  • Soul

World map

Highly rated films CloserLook is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Joji
  • In The Heights

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more