Highest rated films

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★★★

  • The Prom

    ★★★★★

  • Scoob!

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • Justice League

    ★★★★★

  • 17 Again

    ★★★★★

  • After Earth

    ★★★★★

  • The Web

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★

  • Searching

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 50 Films watched
  • 4.2 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Apr 28

Last Film

Sonic the Hedgehog

Dec 21

Genres, countries & languages

Drama
27 films
Comedy
23 films
Adventure
12 films
Romance
10 films
Action
10 films
Sci Fi
8 films
Crime
8 films
Fantasy
7 films
Thriller
7 films
Mystery
6 films
USA
48 films
Canada
7 films
UK
3 films
Japan
2 films
China
2 films
France
2 films
Australia
2 films
Italy
1 film
Czechia
1 film
English
50 films
Spanish
7 films
French
6 films
Italian
3 films
German
2 films
Latin
2 films
Japanese
2 films
Chinese
2 films
Turkish
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

CloserLook’s most liked review

Joker

★★★★

This happened to my buddy Eric

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

After Earth
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Web
Average weighted rating:

4.3

Films CloserLook watched in 2020

  • Sonic the Hedgehog
  • The Revenant
  • Sleeping Beauty
  • The Prom
  • The Web
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Isn't It Romantic
  • Groundhog Day
  • Justice League
  • Marie Antoinette
  • Boyhood
  • Parasite
  • Brokeback Mountain
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Deadpool 2
  • Mulan
  • Searching
  • The Blair Witch Project
  • The Perks of Being a Wallflower
  • American Psycho
  • Wreck-It Ralph
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Nerve
  • Midsommar
  • Greyhound
  • Palm Springs
  • The Truman Show
  • Hamilton
  • Inception
  • Whiplash
  • Uncut Gems
  • 17 Again
  • After Earth
  • The Cabin in the Woods
  • Eighth Grade
  • Pulp Fiction
  • Call Me by Your Name
  • Fight Club
  • The Half of It
  • Scoob!
  • Jojo Rabbit
  • Knives Out
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Lady Bird
  • The Fault in Our Stars
  • Joker
  • The Godfather
  • Mad Max: Fury Road
  • Booksmart
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

World map

Highly rated films CloserLook is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Quo vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more