Favorite films

 • Red Desert
 • The Bitter Tears of Petra von Kant
 • India Song
 • Voices Through Time

Recent activity

All
 • The Ballad of the Wood

 • India-Nepal

  ★★★½

 • Passacaglia y Fuga

  ★★★½

 • Studies for the Decay of the West

  ★★★★

Recent reviews

More
 • Querelle

  Querelle

  ★★★★★

  Fassbinder, Jean Genet'in 'Querelle De Brest'ini kendi dünyasında yansıtarak sinemaya veda ettiği filmi Querelle, bilincin yansıtılmış imgelerinden,hapsedilmiş çerçevelerden,bastırılmış arzudan, sosyal bağlamda boyun eğme ve baskıdan, nevrotik fetişizmden ve nihayetinde dini kurtuluştan oluşan yani insan ruhunun giderek derinleşen özelliklerinden vahşi dışavurumcu dekor ve arka plan eşliğinde bir psikanalitik katarsis yaratıyor.

  Dört ana karakter olan Querelle, Robert, Gil ve Seblon aynı bütünün yönlerini temsil eder (bütün muhtemelen Fassbinder'in psişesidir). Birbirleriyle iç içe geçerler, bir kısmı birbirinin bir kısmını kaplar. Querelle kendine zarar…

 • Veronika Voss

  Veronika Voss

  ★★★★

  Veronika Voss, bir dönemin gerçeğine dayanan (aşırı dozda uyku hapı nedeniyle ölen Alman aktris Sybille Schmitz'in (1909-1955) melankolik ve depresif son yıllarına dayanıyor) Nazi döneminde eski bir yıldızın cazibesini ve 50'lerde bağımlı bir kadının depresyonunu Rosel Zech'in etkileyici performansı ile anlatıyor. 

  Işıklar altında olmadığı sürece yaşama ait olmayan bir aktristin hayatına dayanan film, izleyicisini elinde tutmadıkça, ürettiği imajı için sevilmedikçe ve takdir edilmedikçe gerçekten hayata dair olamayan Veronika, vekaleten yaşanan sert ve amansız bir hayatı betimliyor; şöhret kaybı ve eşzamanlı…

Popular reviews

More
 • Terrorizers

  Terrorizers

  ★★★★★

  Film, tesadüfen yolları kesişen üç zayıf çiftin yaşadıkları üzerinden ilerliyor.

  Antonioni ,modernliği, kentliliği ve teknolojiyi yabancılaşma ve izolasyonu getiren özellikler olarak görürken, Yang’a göre, bu durumdan sorumlu olan insan ilişkilerinin doğasıdır.
  Birbirini anlaması gereken çiftlerin aslında birbirinden bi haber olduklarını,yakınlığın içindeki uzaklığın dayanılmaz ızdırabını,evlerin günbegün inşa ettiğimiz hapishanelere dönüşmesini şehrin sokaklarında kaybolarak izliyoruz.

  Gerçeklik algısı ise film boyunca silik ve değişken sınırlarla belirlenmiş.
  Gerçek dünya ve hayal gücü arasındaki varyasyonlarda gidip gelen karakterler,
  gerçeklik ve kurgunun ayırt edilemez hale gelmesinin tehlikesini gözler önüne seriyor.

  Sinematografinin şahaneliğine diyecek bir şey yok zaten.

 • The Green Ray

  The Green Ray

  ★★★★★

  Yeşil Işın,yalnızlığın rahat hafifliği ile dayanılmaz ağırlığı arasındaki huzursuzlukta gezinen hepimizin hissettiği o boşlukta yüzen bir kadının bataklığı.
  Temelde doğaçlama diyaloglarların doğallığı ile bezenmiş olan film, Delphine'in bataklığını, bir kadının yalnızlığına karşı iç içe geçmiş önyargıya ve normalleştirilmiş carpe-diem flörtlere, tüm dünyaya karşı yaralı meydan okumasını gerçekçi bir şekilde aktarmış.

  Delphine huzursuzdur çünkü şehir hayatının sıradan olaylarına, ilişki kurallarına, zorunlu tatillere ve "eğlenmeye", bir sonraki kişiye, yere ve ruh haline "ilerlemeye" uyamaz ve isyan eğilimi gösterir.Bağlanmak,ulaşmak,arkadaş bulmak istemekle beraber aynı…